Wiadomości branżowe

Tajemnice gdańskich fortyfikacji

Niegdyś broniły dostępu do miasta, stając na drodze nieprzyjaznym wojskom, dziś są gratką dla architektów, badaczy dziejów i pasjonatów, których w Gdańsku nie brakuje. O losach i tajemnicach fortyfikacji opowie 25 lutego, we środę, dr inż. arch. Robert Hirsch z Katedry Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Gdańskiej. Tyle teorii, a już w sobotę praktyczna strona przedsięwzięcia – śladem fortyfikacji na Biskupiej Górce ruszy wycieczka. Wszyscy, którzy wybiorą się na wykład mogą być pewni, że dowiedzą się wiele na temat historii fortyfikacji, m.in. dziewiętnastowiecznych przebudów i obecnego ich stanu. Mowa będzie nie tylko o Biskupiej Górce, ale i Baterii Portowej, obiekcie położonym na niedostępnych dziś terenach portowych obok Wolnej Strefy Celnej oraz Mewim Szańcu, zlokalizowanym u nasady Westerplatte.– Zakończenie wojen napoleońskich na początku wieku otworzyło nowy etap w dziejach fortyfikacji Gdańska – pisze w zapowiedzi swojego wykładu dr Hirsch. – Modernizacji poddane zostały istniejące fortyfikacje bastionowe, rozbudowano umocnienia twierdzy Wisłoujście. Radykalnie przebudowano też i rozwinięto

Niegdyś broniły dostępu do miasta, stając na drodze nieprzyjaznym wojskom, dziś są gratką dla architektów, badaczy dziejów i pasjonatów, których w Gdańsku nie brakuje. O losach i tajemnicach fortyfikacji opowie 25 lutego, we środę, dr inż. arch. Robert Hirsch z Katedry Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Gdańskiej. Tyle teorii, a już w sobotę praktyczna strona przedsięwzięcia – śladem fortyfikacji na Biskupiej Górce ruszy wycieczka.

<

p>Wszyscy, którzy wybiorą się na wykład mogą być pewni, że dowiedzą się wiele na temat historii fortyfikacji, m.in. dziewiętnastowiecznych przebudów i obecnego ich stanu. Mowa będzie nie tylko o Biskupiej Górce, ale i Baterii Portowej, obiekcie położonym na niedostępnych dziś terenach portowych obok Wolnej Strefy Celnej oraz Mewim Szańcu, zlokalizowanym u nasady Westerplatte.

– Zakończenie wojen napoleońskich na początku wieku otworzyło nowy etap w dziejach fortyfikacji Gdańska – pisze w zapowiedzi swojego wykładu dr Hirsch. – Modernizacji poddane zostały istniejące fortyfikacje bastionowe, rozbudowano umocnienia twierdzy Wisłoujście. Radykalnie przebudowano też i rozwinięto fortyfikacje wzgórz po zachodniej stronie miasta. Do lat 70. XIX ukształtowana została linia obronna biegnąca od Wisły poprzez wzgórze Grodzisko, dolinę potoku Siedlickiego, Biskupią Górkę aż do kończącego linię na południu szańca Jezuickiego.

Przed II wojną światową działało na Biskupiej Górce schronisko dla młodzieży z Hitlerjugend. Dziś fortyfikacje te, wraz z przyległą do nich wieżą, służą policji, jako magazyny. Lokum znalazło tam również Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji. Dawne koszary służą Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej.

– Zwraca uwagę wieża, która jest najwyższym punktem widokowym w Gdańsku – dopowiada architekt. – Gdyby liczyć łącznie z wyniesieniem sięga prawie 80 metrów, czyli wyżej niż wieża kościoła Mariackiego.

Na sobotnią wycieczkę wyruszyć będzie mogła grupa ok. 30 osób. Zapisy po środowym wykładzie.

A to już wiesz?  Rusza Centrum Wiedzy i Przedsiębiorczości

Co, gdzie i kiedy? 
Wykład: Fortyfikacje Gdańska w XIX wieku, 25 lutego, środa, godz. 17, sala 300 w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej, ul. G. Narutowicz 11/12, Gdańsk Wrzeszcz. Wstęp wolny

 

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy