Wiadomości branżowe

Koniec świętowania w wolne soboty

Sejm przegłosował likwidację zasady, wg której każde święto państwowe obniża wymiar czasu pracy do przepracowania w danym miesiącu.Obecnie obowiązuje zasada, że każde święto państwowe obniża wymiar czasu pracy do przepracowania w danym miesiącu – chyba, że przypada ono w niedzielę (ale już nie np. w wolną sobotę). Dlatego jeśli święto przypadało w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (najczęściej jest nim wolna sobota), pracownikowi trzeba było oddać za to święto inny dzień wolny w danym okresie rozliczeniowym.Od 1 stycznia 2011 roku ma się to zmienić. Święto wypadające w dniu wolnym z tytuł 5-dniowego tygodnia pracy ma już nie obniżać wymiaru czasu pracy, a zatem nie trzeba będzie oddawać za nie dodatkowego dnia pracy.To z kolei pociąga za sobą jeszcze poważniejsze skutki. W zależności bowiem od tego, jaki dzień został wskazany w zakładzie jako wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (a nie musi to być sobota), pracownik będzie mieć dodatkowy dzień świąteczny lub go nie mieć.Z tego powodu ta ostatnia planowana zmiana budzi spore kontrowersje zarówno wśród związków

Sejm przegłosował likwidację zasady, wg której każde święto państwowe obniża wymiar czasu pracy do przepracowania w danym miesiącu.

Obecnie obowiązuje zasada, że każde święto państwowe obniża wymiar czasu pracy do przepracowania w danym miesiącu – chyba, że przypada ono w niedzielę (ale już nie np. w wolną sobotę). Dlatego jeśli święto przypadało w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (najczęściej jest nim wolna sobota), pracownikowi trzeba było oddać za to święto inny dzień wolny w danym okresie rozliczeniowym.

Od 1 stycznia 2011 roku ma się to zmienić. Święto wypadające w dniu wolnym z tytuł 5-dniowego tygodnia pracy ma już nie obniżać wymiaru czasu pracy, a zatem nie trzeba będzie oddawać za nie dodatkowego dnia pracy.

To z kolei pociąga za sobą jeszcze poważniejsze skutki. W zależności bowiem od tego, jaki dzień został wskazany w zakładzie jako wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (a nie musi to być sobota), pracownik będzie mieć dodatkowy dzień świąteczny lub go nie mieć.

Z tego powodu ta ostatnia planowana zmiana budzi spore kontrowersje zarówno wśród związków zawodowych, jak i opinii publicznej.

 

Na podstawie „Aktualności kadrowe”, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka

Źródło Wydawnictwo Wiedza i Praktyka sp. z o.o.. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Pijani stracą samochody

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy