Wiadomości branżowe

UNICEF Polska apeluje o pomoc dla ofiar konfliktu w Osetii Południowej

UNICEF Polska apeluje o pomoc dla ofiar konfliktu w Osetii Południowej
Konflikt zbrojny, który wybuchł w Osetii Południowej w Gruzji 7 sierpnia 2008 roku dotkną ogromną liczbę mieszkańców regionu i jego okolic. Działania wojskowe doprowadziły do znacznych zniszczeń, szczególnie w stolicy okręgu - Tskhinvali. UNHCR szacuje, że przesiedlonych zostało nawet 158 600 osób po obu stronach granicy gruzińsko-rosyjskiej. Pomocy potrzebują przede wszystkim kobiety i dzieci. UNICEF apeluje o natychmiastową pomoc w wysokości 3,2 mln USD. Polski oddział Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci przyłączył się do apelu i otworzył specjalne konto, na które można przekazywać pieniądze: 41 1020 1013 0000 0702 0005 9055.Wojska Federacji Rosyjskiej zaczęły opuszczać Osetię Południową 18 sierpnia. Jednak mimo usilnych starań region ten nadal nie jest dostępny dla międzynarodowej pomocy humanitarnej. Jak na razie otwarto korytarz wschód-zachód, który umożliwia dystrybucję artykułów pierwszej potrzeby w okolice miasta Gori i dalej do Poti nad Morzem Czarnym. Pomoc do Osetii Południowej przekazywana jest przez rząd Federacji Rosyjskiej współpracujący między innymi z Kazachstanem i Białorusią, Dostarcza ją rosyjskie

Konflikt zbrojny, który wybuchł w Osetii Południowej w Gruzji 7 sierpnia 2008 roku dotkną ogromną liczbę mieszkańców regionu i jego okolic. Działania wojskowe doprowadziły do znacznych zniszczeń, szczególnie w stolicy okręgu – Tskhinvali. UNHCR szacuje, że przesiedlonych zostało nawet 158 600 osób po obu stronach granicy gruzińsko-rosyjskiej. Pomocy potrzebują przede wszystkim kobiety i dzieci. UNICEF apeluje o natychmiastową pomoc w wysokości 3,2 mln USD. Polski oddział Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci przyłączył się do apelu i otworzył specjalne konto, na które można przekazywać pieniądze: 41 1020 1013 0000 0702 0005 9055.

Wojska Federacji Rosyjskiej zaczęły opuszczać Osetię Południową 18 sierpnia. Jednak mimo usilnych starań region ten nadal nie jest dostępny dla międzynarodowej pomocy humanitarnej. Jak na razie otwarto korytarz wschód-zachód, który umożliwia dystrybucję artykułów pierwszej potrzeby w okolice miasta Gori i dalej do Poti nad Morzem Czarnym. Pomoc do Osetii Południowej przekazywana jest przez rząd Federacji Rosyjskiej współpracujący między innymi z Kazachstanem i Białorusią, Dostarcza ją rosyjskie ministerstwo odpowiedzialne za sytuacje kryzysowe – EMERCOM. Na terenie Federacji Rosyjskiej zorganizowano 56 centrów dla uchodźców z Osetii, mogących pomieścić ok. 6 300 osób.

W Osetii Południowej może znajdować się około 30 tys. uchodźców i prawdopodobnie tyle samo przedostało się przez granicę do Osetii Północnej w Federacji Rosyjskiej. Na terenie Gruzji przebywa prawie 100 000 uchodźców wewnętrznych, z których tylko połowa została zarejestrowana. Dzieci poniżej 16 lat stanowią aż 40 proc. tej grupy. Wielu mieszkańców uciekło z najbardziej zagrożonych okolic Gori w kierunku stolicy kraju – Tbilisi., Pozostawili cały swój dobytek, nadzieję na przeżycie pokładając w rządzie i organizacjach międzynarodowych.

Warunki bytowe w 170 centrach przyjmujących przesiedleńców są bardzo trudne. Ludzie tłoczą się w przedszkolach, szkołach, budynkach publicznych, w których zorganizowano tymczasowe schronienia. Brakuje czystej wody, pożywienia i podstawowych urządzeń, takich jak łóżka czy toalety. W niektórych miejscach nie ma nawet elektryczności. „Większość z nas jest zrozpaczona, jesteśmy naprawdę zagubieni” mówi 34 letnia matka trójki dzieci.

A to już wiesz?  Przemoc rani na całe życie

UNICEF koordynuje prace nad zaopatrzeniem mieszkańców w wodę pitną i sanitariaty. Koncentruje swoje działania na dostarczaniu do miejsc pobytu uchodźców artykułów pierwszej potrzeby: wody, tabletek do jej oczyszczania, baniaków i produktów higienicznych . UNICEF Armenia przekazał łóżka do 4 takich miejsc w Tbilisi. Dodatkowo mieszkańcy otrzymują koce oraz płachty brezentowe służące do zadaszenia. Do tej pory razem ze Światowym Programem Żywnościowym (WFP) UNICEF rozdystrybuował 15 ton jedzenia.

Teraz najbardziej potrzebne są środki umożliwiające jak najszybsze dotarcie z pierwszą pomocą do poszkodowanych i przesiedlonych. Jednak UNICEF już planuje działania zakrojone na szerszą skalę, by zapobiec pogłębianiu się kryzysu. Wraz z działaniami militarnymi pojawiło się zagrożenie minami przeciwpiechotnymi i niewypałami. Dlatego niezbędne jest rozpoczęcie akcji informacyjnej, dzięki której dzieci bawiłyby się bardziej świadomie.

Jednym z priorytetów i największych wyzwań dla UNICEF jest zapewnienie rozpoczęcia roku szkolnego w terminie. Szkoła pozwala dzieciom szybciej wrócić do normalności i uporać się z trudnymi przeżyciami wojennymi.  Dlatego UNICEF dostarcza zestawy „Szkoła w pudełku”, przygotowuje komplety materiałów dla nauczycieli oraz planuje dostarczenie namiotów i zorganizowanie tymczasowych pomieszczeń, aby wszystkie dzieci mogły rozpocząć naukę z początkiem września.

UNICEF apeluje o pomoc finansową, która pozwoli pomóc poszkodowanym w zakresie ochrony zdrowia i wyżywienia, zapewnienia dostępu do wody i sanitariatów, edukacji oraz ochrony najmłodszych, cierpiących z powodu ostatnich walk w Osetii Południowej. Środki można przekazywać na specjalne konto akcji: 41 1020 1013 0000 0702 0005 9055.

Źródło UNICEF Polska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy