Wiadomości branżowe

Jadłeś na imprezie firmowej? ? płać!

Każdy pracownik biorący udział w spotkaniu firmowym, któremu pracodawca zapewnił wyżywienie, podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu!Zgodnie z art. 12 updof za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.Przepis ten tworzy bardzo szeroki katalog przychodów ze stosunku pracy, do którego zaliczają się m.in. wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, rożnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop .Ustawa wskazuje także świadczenia zwolnione z podatku, w wyliczeniu których brak swoistego rodzaju umownych „wewnętrznych środków płatniczych” uprawniających do dokonania zakupów na imprezie integracyjnej i każdej innej organizowanej przez pracodawcę – np. w postaci żetonów, bonów o określonej wartości.Biorąc pod uwagę powyższe regulacje, stwierdzić należy, że wartość otrzymanych świadczeń czy też „wewnętrznych środków płatniczych” stanowi podstawę do opodatkowania

Każdy pracownik biorący udział w spotkaniu firmowym, któremu pracodawca zapewnił wyżywienie, podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu!

Zgodnie z art. 12 updof za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

Przepis ten tworzy bardzo szeroki katalog przychodów ze stosunku pracy, do którego zaliczają się m.in. wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, rożnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop .

Ustawa wskazuje także świadczenia zwolnione z podatku, w wyliczeniu których brak swoistego rodzaju umownych „wewnętrznych środków płatniczych” uprawniających do dokonania zakupów na imprezie integracyjnej i każdej innej organizowanej przez pracodawcę – np. w postaci żetonów, bonów o określonej wartości.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje, stwierdzić należy, że wartość otrzymanych świadczeń czy też „wewnętrznych środków płatniczych” stanowi podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na tych samych zasadach, co np. wynagrodzenie ze stosunku pracy. Przychód osiągnięty w ten sposób powinien być doliczony do przychodów pracownika wynikających ze stosunku pracy, a obliczone składki ZUS oraz zaliczka na podatek powinny być potrącone od wypłaconego w danym miesiącu wynagrodzenia.

Na podstawie „Przeglądu Płacowo-Kadrowego”, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka 

Źródło Wydawnictwo Wiedza i Praktyka sp. z o.o.. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Obywatelu, sprawdzaj, co robi władza

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy