Wiadomości branżowe

Zmiany w umowach o pracę

Zmiany w umowach o pracę
Wprowadzenie limitu trzech umów na czas określony dla jednego pracownika, ustalenie maksymalnej długości ich trwania na 33 miesiące oraz ujednolicenie okresu wypowiedzenia – to najważniejsze zmiany w Kodeksie pracy przygotowywane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.Od nowych zasad przewiduje się wyjątki: pracodawca mógłby wystąpić do inspekcji pracy o możliwość przedłużenia limitu 33 miesięcy, gdy podpisuje umowę z osobą wykonującą prace dorywcze i sezonowe, proponowane przez niego stanowisko jest kadencyjne, zawierana jest umowa na zastępstwo lub wystąpiły jakieś obiektywne, uzasadnione przyczyny tego wydłużenia – mówi serwisowi infoWire.pl dr Grażyna Spytek-Bandurska z Konfederacji Lewiatan.Pewne zmiany dotyczą też podpisywania umów na okres próbny. „Sprawdzanie” nadal ma trwać nie dłużej niż trzy miesiące, ale pracodawca będzie mógł podpisać tylko jedną taką umowę z pracownikiem. „I w tym przypadku jest wyjątek. Gdy pracodawca stwierdzi, że pracownik sprawdziłby się lepiej, wykonując inne obowiązki, i postanowi zmienić mu stanowisko, wtedy zawarcie ponownej umowy na trzy miesiące będzie dozwolone”

Wprowadzenie limitu trzech umów na czas określony dla jednego pracownika, ustalenie maksymalnej długości ich trwania na 33 miesiące oraz ujednolicenie okresu wypowiedzenia ? to najważniejsze zmiany w Kodeksie pracy przygotowywane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Od nowych zasad przewiduje się wyjątki: pracodawca mógłby wystąpić do inspekcji pracy o możliwość przedłużenia limitu 33 miesięcy, gdy podpisuje umowę z osobą wykonującą prace dorywcze i sezonowe, proponowane przez niego stanowisko jest kadencyjne, zawierana jest umowa na zastępstwo lub wystąpiły jakieś obiektywne, uzasadnione przyczyny tego wydłużenia ? mówi serwisowi infoWire.pl dr Grażyna Spytek-Bandurska z Konfederacji Lewiatan.

Pewne zmiany dotyczą też podpisywania umów na okres próbny. ?Sprawdzanie? nadal ma trwać nie dłużej niż trzy miesiące, ale pracodawca będzie mógł podpisać tylko jedną taką umowę z pracownikiem. ?I w tym przypadku jest wyjątek. Gdy pracodawca stwierdzi, że pracownik sprawdziłby się lepiej, wykonując inne obowiązki, i postanowi zmienić mu stanowisko, wtedy zawarcie ponownej umowy na trzy miesiące będzie dozwolone? ? wyjaśnia ekspertka.

Ponadto w projekcie nowelizacji Kodeksu ujednolica się okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony i nieokreślony. Będą wynosić: dwa tygodnie, jeżeli zatrudnienie trwało krócej niż sześć miesięcy; miesiąc ? jeśli pracownik był zatrudniony przez co najmniej pół roku; oraz trzy miesiące ? gdy pracowaliśmy ponad trzy lata.


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył
A to już wiesz?  Znamy już Top Inwestycje Komunalne 2012 roku

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy