Wiadomości branżowe

WPROST ? cena za Afganistan

WPROST ? cena za Afganistan
Od początku misji w Afganistanie zginęło 41 polskich żołnierzy – w wypadkach, od eksplodujących min pułapek, w wymianie ognia z przeciwnikiem. Czy było warto wysyłać nasze wojsko do Afganistanu – o tym w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.Ponadto w nowym WPROST: trudna przyjaźń premiera, tajna notatka ze śledztwa ws. Papały oraz tabloidyzacja mediów według Jarosława Gugały.Koniec z nadgorliwie, nieopatrznie ogłoszoną w 2007 r. polityką ekspedycyjną, łatwego wysyłania polskich żołnierzy na antypody świata – mówił Bronisław Komorowski na głównych obchodach Święta Wojska Polskiego. Prezydent wspomniał także o 41 polskich żołnierzach, którzy stracili życie w operacji afgańskiej. Następnego dnia premier Donald Tusk obwieścił: „Rozpoczynamy akcję »Powrót do domu«”. Słusznie. Szkoda, że tak późno – pisze w komentarzu do najnowszego wydania tygodnika WPROST redaktor naczelny Sylwester Latkowski. Czy było warto wysyłać nasze wojsko do Afganistanu? Odpowiedź brzmi: nie. To była misja kiepskiego wyboru – ocenia Latkowski.Pierwszym polskim żołnierzem, który zginął w Afganistanie,

Od początku misji w Afganistanie zginęło 41 polskich żołnierzy ? w wypadkach, od eksplodujących min pułapek, w wymianie ognia z przeciwnikiem. Czy było warto wysyłać nasze wojsko do Afganistanu ? o tym w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.

Ponadto w nowym WPROST: trudna przyjaźń premiera, tajna notatka ze śledztwa ws. Papały oraz tabloidyzacja mediów według Jarosława Gugały.

Koniec z nadgorliwie, nieopatrznie ogłoszoną w 2007 r. polityką ekspedycyjną, łatwego wysyłania polskich żołnierzy na antypody świata ? mówił Bronisław Komorowski na głównych obchodach Święta Wojska Polskiego. Prezydent wspomniał także o 41 polskich żołnierzach, którzy stracili życie w operacji afgańskiej. Następnego dnia premier Donald Tusk obwieścił: ?Rozpoczynamy akcję ?Powrót do domu??. Słusznie. Szkoda, że tak późno ? pisze w komentarzu do najnowszego wydania tygodnika WPROST redaktor naczelny Sylwester Latkowski. Czy było warto wysyłać nasze wojsko do Afganistanu? Odpowiedź brzmi: nie. To była misja kiepskiego wyboru ? ocenia Latkowski.

Pierwszym polskim żołnierzem, który zginął w Afganistanie, był porucznik Łukasz Kurowski. Młody chłopak, miał 29 lat. W Afganistanie chciał przeżyć wielką przygodę. Na misji, która przez samych żołnierzy nazywana jest po prostu wojną, był od wiosny 2007 r. Zginął 14 sierpnia tego samego roku w pobliżu Gardez. Od tej pory trumny z naszymi żołnierzami regularnie wracały z Afganistanu. Ostatnia – trzy miesiące temu. Leżał w niej starszy chorąży Jan Kiepura. Zginął 10 czerwca w prowincji Ghazni. Wszedł na minę pułapkę. Według listy poległych, na misji w Afganistanie straciło życie już 41  osób. Z czasem zaczęliśmy sobie uświadamiać, że ta misja nie jest ?krzewieniem demokracji?. Ogromne pieniądze wydawane na walkę z talibami nie tylko uczyniły z Afganistanu najbardziej skorumpowany kraj świata, ale też nakręcają wojnę. We WPROST ? ?Cena za Afganistan?, poczet polskich żołnierzy, którzy zginęli na misji.

A to już wiesz?  WPROST: Rydzyk stawia na Kaczyńskiego

Tu jest jak w grze komputerowej. Z jednym wyjątkiem ? każdy ma tylko jedno życie ? mówi w rozmowie z WPROST Aneta Modzelewska, psycholog na misji w Afganistanie. To jej trzeci pobyt. Po powrocie miewa problem z normalnym życiem. Podobnie jak żołnierze. Są tacy, którzy potrzebują na powrót do normalności kilku tygodni, a nawet trzech miesięcy. Ale są tacy, którzy nie wytrzymują w tym normalnym świecie ? z rodziną, zakupami, rachunkami, problemami ? i chcą wracać. Uzależnili się od bycia na misji. Do większej liczby wypadków dochodzi zazwyczaj pod koniec misji. Jedni są wtedy mniej ostrożni, inni – wręcz przesadnie ostrożni. Wszyscy pamiętają  żołnierza, który miał dziewięć dni do powrotu do domu. Zginął. O drobnych wypadkach można rodzinie nie mówić, mona je zbagatelizować. O śmierci nie da się nakłamać. Ale mówi się o niej inaczej, z większym dystansem. Zresztą wiem, że żołnierze po powrocie do domów mało opowiadają o tym, co straszne ? mówi w rozmowie z WPROST psycholog z misji w Afganistanie.

Na łamach WPROST także o tym, jak rozbudowa elektrowni w Opolu dzieli danych przyjaciół. W gronie Donald Tusk, Jan Krzysztof Bielecki i Krzysztof Kilian jeszcze niedawno zapadały decyzje o przyszłości ministrów i strategii premiera. Teraz z trio gdańskich liberałów został duet. Poszło o rozbudowę elektrowni, którą premier zapowiedział już w swoim exposé. Ale Kilian ? prezes Polskiej Grupy Energetycznej ? jest temu przeciwny. Według relacji rozmówców WPROST, ostatnia rozmowa obu panów na temat tej inwestycji zakończyła się gigantyczną awanturą.  ? Twoje analizy mam gdzieś. Masz zbudować elektrownię albo lecisz ? cedził zimno Tusk. ? Nie zamierzam pójść siedzieć ? odpowiadał na to wzburzony prezes PGE. Wie, że inwestycja jest kompletnie nieopłacalna z punktu widzenia interesu firmy. A on chce się jeszcze liczyć w wielkim biznesie i nie ma ochoty narażać się na przykład na zarzuty o niegospodarność. Wygląda jednak na to, że skończyła się jego przyjaźń z Donaldem Tuskiem. O trudnej przyjaźni z premierem ? w najnowszym WPROST.

A to już wiesz?  WPROST: polowanie na kameleona

We WPROST także o notatce, która mogła zmienić losy dochodzenia w sprawie śmierci generała Marka Papały. Mogła, gdyby nie to, że śledczy schowali ją do szafy. To notatka W aktach śledztwa znajduje się zapomniana notatka z rozmowy z Jerzym D., gangsterem, który wyjaśniał, dlaczego Słowik w śledztwie potwierdzał wersję prokuratorską o winie Edwarda Mazura. ?Mazur w sprawie zabójstwa Papały jest niewinny, jednak Słowik i inni pruszkowiacy chcą go wrobić? ? mówił policjantom ów gangster już w 2007 r. Uzyskał te informacje od trzech  innych zapuszkowanych gangsterów. Notatka z tej rozmowy zaległa jednak w szafie policyjnej grupy ?Generał? powołanej do zbadania zabójstwa komendanta. Nie zweryfikowano informacji uzyskanych od Jerzego D., nie skonfrontowano go z osobami, które wymienił. Dlaczego notatka zniknęła ? w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.

We WPROST również o obliczach współczesnych mediów. Uważam, że doszliśmy w mediach do momentu, w którym musimy stworzyć porozumienie ponad podziałami, aby chronić wartości, które w nich zanikają ? mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti Jarosław Gugała, twarz polsatowskich ?Wydarzeń?. On sam twierdz, że tabloidyzacja, o której coraz głośniej się mówi,  ma dwie twarze. Ta dobra polega na tym, że dziennikarz musi starać się przedstawić nawet bardzo poważny temat w sposób atrakcyjny. – A ta druga twarz to jaka? – Taka, że tematy nieistotne, ale za to np. sensacyjne zaczynają dominować. Z prostego powodu – bo mają lepszą oglądalność ? ocenia Gugała. I dodaje, że media nie powinny przerzucać odpowiedzialności za swój poziom na widzów. Jeżeli założymy, że ci, którzy siedzą przed telewizorem, są kretynami, i w związku z powyższym trzeba traktować ich jak kretynów, serwując im totalny badziew podlany sensacją i okrucieństwem, to takich kretynów będziemy hodować ? mówi. Rozmowa z Jarosławem Gugałą w najnowszy wydaniu tygodnika WPROST.

Nowy numer WPROST w kioskach od poniedziałku, 19 sierpnia 2013 r. E-wydanie tygodnika jest dostępne na stronie tygodnika (ewydanie.wprost.pl) oraz u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. na witrynach e-kiosk (www.e-kiosk.pl), eGazety (www.egazety.pl) oraz Nexto (www.nexto.pl).

A to już wiesz?  Jak zorganizować ślub w plenerze?

*****

Tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych. Ukazuje się od 1982 r. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Redaktorem naczelnym WPROST jest Sylwester Latkowski. Tygodnik WPROSTjest najczęściej cytowanym tygodnikiem w Polsce.

Przydatne linki:

WPROST na Youtube – http://tnij.org/wprost_tv

WPROST na Facebooku – http://tnij.org/wprost_fb

Czytaj WPROST na FB – http://tnij.org/wprost_na_fb

WPROST na Twitterze – http://tnij.org/wprosttweet

Popularne skróty Twittera – http://tagdef.com/tt

WPROST w Apple Store – http://tnij.org/wprost_w_itunes

WPROST w Google Play – http://tnij.org/wprost_w_googleplay

Naczelny WPROST na Twitterze – http://tnij.org/ublt

Naczelny WPROST na Facebooku – http://tnij.org/ublu

Blogi WPROST – http://www.wprost.pl/blogi/

WPROST – http://www.wprost.pl  

Źródło Platforma Mediowa Point Group SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy