Biznes Firma

Trudności w finansowaniu własnego przedsiębiorstwa – jak je pokonać?

Trudności w finansowaniu własnego przedsiębiorstwa – jak je pokonać?
Mikro i małe przedsiębiorstwa stanowią prawie 90% wszelkich podmiotów i w większości finansowane są ze środków własnych Mały kapitał czy też zbyt duże uzależnienie od koniunktury mogą skutecznie uniemożliwiać start nowicjuszom w tym

Data publikacji: 2016-10-13
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Trudności w finansowaniu własnego przedsiębiorstwa – jak je pokonać?
Kategoria: BIZNES, Firma

Mikro i małe przedsiębiorstwa stanowią prawie 90% wszelkich podmiotów i w większości finansowane są ze środków własnych Mały kapitał czy też zbyt duże uzależnienie od koniunktury mogą skutecznie uniemożliwiać start nowicjuszom w tym sektorze.

Trudności w finansowaniu własnego przedsiębiorstwa – jak je pokonać? BIZNES, Firma - Mikro i małe przedsiębiorstwa stanowią prawie 90% wszelkich podmiotów i w większości finansowane są ze środków własnych Mały kapitał czy też zbyt duże uzależnienie od koniunktury mogą skutecznie uniemożliwiać start nowicjuszom w tym sektorze.

Postępujący rozwój sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw może działać zarówno na korzyść, jak i – niestety – na niekorzyść przedsiębiorstwa. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez PARP za lata 2013-2014, mikro i małe przedsiębiorstwa stanowią prawie 90% wszelkich podmiotów i w większości finansowane są ze środków własnych (ponad 60% firm). Związany z tą sytuacją mały kapitał czy też zbyt duże uzależnienie od koniunktury mogą skutecznie uniemożliwiać start nowicjuszom w tym sektorze. Jak zatem pokonać trudności w finansowaniu własnego przedsiębiorstwa?

Pożyczki bankowe

Przedsiębiorcy z sektora MŚP prowadzący własne firmy coraz mniejszą wagę przywiązują do wysokości oprocentowania zaciąganych pożyczek czy kredytów. Rozważanie wysokości oprocentowania staje się w tej chwili przywilejem, bo nie każdy dostaje szansę martwienia się o jego spłatę. Co więcej, ważniejszy od kosztów okazuje się dzisiaj czas, jaki mija od złożenia wniosku do wypłaty środków. Uciążliwe bywa także oczekiwanie na informację zwrotną, czy kredyt lub pożyczka będzie nam udzielona. Okres zawieszenia i niepewności wstrzymuje plany biznesowe i zmniejsza szanse firmy na trafienie w „swój czas”. Dlatego pożyczki bankowe z wielu względów stają się nie rozwiązaniem, a barierą finansową.

Fundusze zewnętrzne i wewnętrzne

Rozwój MŚP wspierają finansowo także środki z Unii Europejskiej. Dotacje mimo wielu plusów, stanowią niemałe wyzwanie dla przedsiębiorców – zarówno pod względem formalnym, czasowym i finansowym. Wypełnienie wniosku wiąże się z koniecznością przygotowania bardzo obszernej dokumentacji – czasem wymagane jest przedstawienie np. prognozy finansowej czy planu wydatkowania środków.

A to już wiesz?  Jak wybrać dobry opryskiwacz?

Kolejnym problemem z otrzymaniem tego typu wsparcia jest czas. Procedura często się wydłuża, co zmusza przedsiębiorców do wstrzymania inwestycji. Aby skorzystać z finansów wspólnotowych, trzeba się także liczyć się z tym, że dotacje są często refundacją już wcześniej poniesionych wydatków. Na koniec watro wspomnieć o tym, że środki pochodzące z kasy Unii Europejskiej są ograniczone i nie każdy wnioskujący otrzyma wsparcie, a jeśli je otrzyma – powinien pamiętać o wydaniu ich zgodnie z planem. W przypadku wydania pieniędzy na przysłowiowe wakacje, przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że będzie musiał zwrócić fundusze, czasem z dodatkowym oprocentowaniem.

Inne źródła

Jak widać na powyższych przykładach, zdobycie środków na finansowanie swojej działalności wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Żmudne wypełnianie wniosków, ograniczona pula środków czy wreszcie długi czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu dofinansowania lub pożyczki powodujący zastój w działalności – to problemy, z którymi borykają się firmy z sektora MŚP. Co zatem zrobić? Jak pokonać te trudności? Jak się okazuje przedsiębiorca nie musi iść do banku czy korzystać z finansów unijnych – Inkubatory przedsiębiorczości, dotacje z urzędów pracy, organizacje wspierające przedsiębiorców czy rządowe programy wsparcia to rozwiązania, z których także można korzystać. Jest jednak jedno „ale” – powyższe programy często skierowane są albo do firm zajmujących się specyficzną działalnością (np. innowacje, nowe technologie, badania i rozwój), albo nie ograniczają się tylko do MŚP i z ich funduszy mogą korzystać np. uczelnie wyższe.

Oprócz wyżej wymienionych możliwości uzyskania wsparcia, przedsiębiorca może również wybrać inny sposób finansowania. Jak się okazuje, niektóre instytucje finansowe potencjał każdego początkującego przedsiębiorcy traktują indywidualnie. Kryteria decydujące o przyznaniu pożyczki są elastyczne, a z odpowiedzią nie zwleka się w nieskończoność. – Wspieranie MŚP, zwłaszcza przedsiębiorców, których cel to rozwinąć, dofinansować własną działalność, jest kluczowe dla rozwoju każdej gospodarki. O przyszłym sukcesie decydują różne czynniki. Wiemy na przykład, jak ważny w biznesie jest czas, dlatego Kapitałowy Fundusz Pożyczkowy udziela informacji zwrotnej o przyznaniu pożyczki już w ciągu 24 godzin od wpłynięcia wniosku – mówi ekspert z KFP, Prezes Zarządu Bogusław Kruczek. Działanie zgodne z systemem bankowym instytucji pożyczkowych, takich jak KFP, zapewnia przedsiębiorcom rzetelną ocenę ich zdolności finansowych. Ostateczna decyzja jest jednak podejmowana indywidualnie przez Kapitałowy Komitet Pożyczkowy, po wnikliwym zapoznaniu się ekspertów z potencjałem danego projektu, nie tylko zdolnością kredytową pomysłodawcy.

A to już wiesz?  Sharing economy sposobem na życie

 

***

Kapitałowy Fundusz Pożyczkowy jest polskim podmiotem wyspecjalizowanym w udzielaniu krótkookresowego finansowania dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Dzięki wsparciu KFP małe i średnie polskie firmy mogą się rozwijać i odnosić na rynku sukcesy. Swoją misję KFP realizuje w oparciu o specjalnie opracowany, wyjątkowy produkt pożyczkowy, który łączy w sobie dwie ważne cechy: atrakcyjne oprocentowanie oraz dużą dostępność. Pożyczki udzielane są przedsiębiorcom na terenie całego kraju, za pośrednictwem sieci partnerów oraz przez internet. Więcej o firmie: www.kfp24.pl

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Trudności w finansowaniu własnego przedsiębiorstwa – jak je pokonać? BIZNES, Firma - Mikro i małe przedsiębiorstwa stanowią prawie 90% wszelkich podmiotów i w większości finansowane są ze środków własnych Mały kapitał czy też zbyt duże uzależnienie od koniunktury mogą skutecznie uniemożliwiać start nowicjuszom w tym sektorze.
Hashtagi: #BIZNES #Firma

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy