Wiadomości branżowe

Magellan S.A.: Komentarz do projektu nowelizacji ustawy o ZOZ. Czy zmiana przepisów wpłynie na działalność Spółki?

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, ograniczającej zmianę wierzyciela szpitala. Zgodę na taką zmianę będzie musiał wydać organ założycielski ZOZ.Sama idea zwiększenia wpływu organów założycielskich na proces zarządzania szpitalem jest dobrym pomysłem po stronie ustawodawcy. Już teraz przy większych projektach finansowych, Magellan wymaga od dyrekcji szpitali opinii organu nadzorczego na temat danej transakcji – mówi Krzysztof Kawalec, Prezes Zarządu Spółki Magellan S.A.Przelew wierzytelności w ramach produktów proponowanych przez Magellana, jest tylko narzędziem wykorzystywanym przy różnego rodzaju formach finansowania (np. finansowanie projektów inwestycyjnych). Usługa finansowania należności proponowana przez Magellan S.A. uwzględnia zarówno interes dostawcy jak i szpitala. W chwili obecnej transakcje, w których następuje przelew wierzytelności od dostawcy na Spółkę Magellan, uwzględniają wcześniejsze ustalenia dotyczące m.in. struktury finansowania i są poprzedzone zgodą szpitala. Tak więc ograniczenie obrotu wierzytelnościami nie będzie miało wpływu na bieżącą działalność

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, ograniczającej zmianę wierzyciela szpitala. Zgodę na taką zmianę będzie musiał wydać organ założycielski ZOZ.

Sama idea zwiększenia wpływu organów założycielskich na proces zarządzania szpitalem jest dobrym pomysłem po stronie ustawodawcy. Już teraz przy większych projektach finansowych, Magellan wymaga od dyrekcji szpitali opinii organu nadzorczego na temat danej transakcji – mówi Krzysztof Kawalec, Prezes Zarządu Spółki Magellan S.A.

Przelew wierzytelności w ramach produktów proponowanych przez Magellana, jest tylko narzędziem wykorzystywanym przy różnego rodzaju formach finansowania (np. finansowanie projektów inwestycyjnych). Usługa finansowania należności proponowana przez Magellan S.A. uwzględnia zarówno interes dostawcy jak i szpitala. W chwili obecnej transakcje, w których następuje przelew wierzytelności od dostawcy na Spółkę Magellan, uwzględniają wcześniejsze ustalenia dotyczące m.in. struktury finansowania i są poprzedzone zgodą szpitala. Tak więc ograniczenie obrotu wierzytelnościami nie będzie miało wpływu na bieżącą działalność Magellan S.A.

Jedynym zagrożeniem jest wydłużenie procesu decyzyjnego po stronie szpitali. Może zostać to wykorzystane przez firmy windykacyjne, poprzez oferowanie dostawcom usługi windykacji będącej alternatywą dla usługi finansowania należności. Należy zwrócić uwagę, że w chwili obecnej wtórny obrót wierzytelnościami bez wiedzy i zgody szpitala publicznego jest praktycznie niemożliwy, ponieważ w umowach pomiędzy szpitalami a wierzycielami pierwotnymi istnieją umowne zakazy przelewu wierzytelności. Niestety ciągle pokutuje obraz rynku sprzed 10 lat dotyczący „handlu długami” szpitali. W chwili obecnej rynek usług finansowych dla sektora uległ profesjonalizacji i podziałowi. Na rynku po jednej stronie funkcjonują  podmioty takie jak Magellan, rozwijające usługi finansowe dla sektora służby zdrowia, a z drugiej funkcjonują firmy proponujące usługi windykacyjne dla dostawców, którzy mają problem z wyegzekwowaniem swoich należności od zadłużonych szpitali.

Spółka Magellan oferuje kompleksowe formy finansowania dla podmiotów działających w sektorze ochrony zdrowia. Prowadzi również działalność na rynku czeskim i słowackim poprzez spółki zależne: Medfinance Magellan s.r.o. oraz Magellan Slovakia s.r.o. Magellan S.A. jest notowana na GPW (www.magellan.pl).

A to już wiesz?  RPP w końcu obniża stopy procentowe

 

Źródło Magellan S.A.. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy